PRZEDMIOTOWA STRONA Z GEOGRAFII - AKTUALNOŚCI
2023.06.28: ESRI - Lenia Szkoła
W ramach współpracy Komisji Europejskiej i Esri Inc., Zespół Edukacji firmy Esri Polska Sp. z o.o. od kilku lat uczestniczy w programie dla szkół pt.:„The Digital Skills and Job Coalition”. Program z powodzeniem jest realizowany w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii i kilkunastu krajach Unii Europejskiej.
Głównym celem przedsięwzięcia Esri jest wsparcie wdrażania GIS (systemów informacji geograficznej) w edukacji, poprzez darmowe udostępnianie oprogramowania oraz materiałów przydatnych nauczycielom i uczniom (więcej o programie: https://edu.esri.pl/program-arcgis-w-szkole/, jak dołączyć: https://edu.esri.pl/jak-dolaczyc-do-programu/ ).
W ramach programu, Esri Polska Sp. z o.o. organizuje bezpłatne warsztaty dla wszystkich nauczycieli, którzy chcieliby poznać możliwości stosowania narzędzi GIS podczas zajęć szkolnych z uczniami. Tegoroczne szkolenie pt. „Szkoła Letnia 2023” jest o tyle wyjątkowe, że organizowane jest we współpracy z dydaktykami z Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zajęcia są prowadzone w trybie hybrydowym. Zajęcia stacjonarne będą odbywać się w budynku Wydziału Geologii przy ulicy Żwirki i Wigury 93, 02-089 Warszawa, a w formie zdalnej za pomocą platformy Microsoft Teams.
Dodatkowo, organizatorzy przygotowali dla nauczycieli specjalny dzień w terenie, w trakcie którego będzie można dowiedzieć się, jak dzięki platformie ArcGIS można przeprowadzić zajęcia terenowe z uczniami oraz jak wygląda przebieg takich zajęć.
Szczegółowa agenda jest dostępna na stronie: https://edu.esri.pl/wp-content/uploads/2023/06/agenda.pdf
Rejestrację do udziału w Szkole Letniej przeprowadzana jest za pomocą formularza: https://arcg.is/0yL1PG0
Kontakt do organizatora: stopka@esri.pl
2022.05.10: Projekt World Map Travel - udział uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Świdniku
W roku szkolnym 2021/2022 uczniowie klas ósmych Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Świdniku koło Lublina wzięli udział w dwujęzycznym projekcie World Map Travel. Pomysł stworzenia pracy w formie gazetki szkolnej powstał w ramach programu Erasmus+, którego celem jest wspieranie uczniów i nauczycieli w prowadzeniu międzynarodowych projektów służących podniesieniu kompetencji. Prace uczniów dotyczyły podróży do wybranego przez siebie obszaru świata. Tym samym uczniowie rozszerzali swoje zainteresowania geograficzne, poszerzali wiedzę o kontynentach, kształtowali umiejętność czytania, interpretowania i posługiwania się mapą. Ponadto korzystali z różnych źródeł informacji, by tworzyć zadania dla potencjalnych czytelników. W projekcie autorzy prac szlifowali swoje umiejętności w języku angielskim. Wykorzystali Canvę - internetowy program graficzny do tworzenia różnorodnych projektów oraz bezpłatne internetowe generatory (jak na przykład: festisite.com, czy technologie.pl) by tworzyć zadania dydaktyczne. Dzięki uprzejmości Pana Sławomira Dmowskiego, skorzystali z map konturowych zamieszczonych na stronie geografia24.eu.
Zespół redakcyjny gazetki szkolnej: „Oddajemy w Wasze ręce dwa numery gazetki, której zadaniem jest rozbudzenie geograficznych zainteresowań otaczającym nas światem. Mamy nadzieję, że efekt końcowy się Wam spodoba. Staraliśmy się nie popełniać błędów, ani merytorycznych, ani językowych. Jednakże, uczymy się i jeśli okaże się, że znaleźliście pewne nieprawidłowości, napiszcie do nas, a je poprawimy: akademiageograficznasp7@gmail.com. Jeśli ktoś z Was chciałby zweryfikować swoje odpowiedzi z naszymi, przygotowaliśmy Klucz odpowiedzi, którym się chętnie podzielimy. Wystarczy do nas napisać, na wskazany wcześniej adres mailowy i opisać krótko swoje wrażenia związane z lekturą gazetki. Życzymy miłej zabawy:)”.
Pozdrawiają uczniowie - redaktorzy
Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Świdniku.
Poniżej dwa wydania gazetki do pobrania w pliku PDF:
lub w postaci animacji - wideo na YouTube:
2021.04.16: Wywiad z dr Andrzejem Kruszewiczem
Dr Andrzej Kruszewicz o swoich latach szkolnych i nauce biologii bez sekretów
O tym, jak ważną rolę w edukacji mogą odegrać podręczniki mówi w najnowszym wywiadzie dr Andrzej Kruszewicz, wybitny ornitolog, podróżnik, dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie i autor wielu książek o zwierzętach. – W moich latach młodzieńczych edukacja była nudna, czarno-biała, polegała na wkuwaniu wiedzy, dlatego jak widzę, jak wyglądają dzisiejsze podręczniki, pełne kolorowych ilustracji, grafik, zdjęć, podsumowania wiedzy to kto wie, kim jeszcze byłbym dzisiaj?
W rozmowie pt. „Biologia bez sekretów” dr Andrzej Kruszewicz wspomina lata szkolne i mówi o tym, co zainspirowało go do odkrywania otaczającego go świata. Z wywiadu dowiemy się również, z jakich opresji wyswobodził go dyrektor szkoły oraz jak wziąć udział w konkursie, w którym można wygrać książkę „Sekretne życie zwierząt” z autografem autora.
W rozmowie nie brakuje odpowiedzi na pytania, jak inspirować uczniów na lekcjach biologii i zachęcać ich do poznawania świata zwierząt, natury. Nagranie to także dobra okazja do poznania warszawskiego ZOO, które ma już 95 lat. Serdecznie zapraszamy!
Wywiad z dr Andrzejem Kruszewiczem można oglądać na www.mac.pl/biologia
Przypominamy o trwającym konkursie dla nauczycieli geografii, w którym można wygrać książkę popularnej podróżniczki Beaty Pawlikowskiej pt. „Blondynka na Hawajach”. Rozmowa z panią Beatą, w której wspomina swoje lekcje geografii oraz szczegóły konkursu na stronie www.mac.pl/geografia
2021.03.12: Projekt "Tradycyjny Sad"
Szanowni Państwo, drodzy Uczniowie!
XXIV Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida przystąpiło do projektu „Tradycyjny Sad”, którego celem jest restytucja dawnych odmian drzew owocowych. W tej edycji są to czereśnie.
Mając na uwadze własne zdrowie, ekologiczny tryb życia i dobro środowiska zachęcamy do propagowania tej idei. Aby przybliżyć Wam nasze działania nakręciliśmy krótki filmik. Zapraszamy do jego obejrzenia!
2021.03.02: Konkurs - Mac Edukacja
Beata Pawlikowska o nauczaniu geografii w specjalnym wywiadzie
Już od 9 marca nauczyciele geografii będą mogli oglądać wywiad z Beatą Pawlikowską, popularną pisarką, podróżniczką i dziennikarką. W rozmowie pt. „Podróże kształcą, lekcje inspirują” Beata Pawlikowska, która jako pierwsza kobieta w historii przeszła na piechotę dżunglę Darién, uznawaną za najbardziej malaryczną dżunglę świata, opowie o latach szkolnych i lekcjach geografii oraz o tym, co zainspirowało ją do odkrywania świata.
- To będzie moje pierwsze spotkanie z nauczycielami geografii od czasu, kiedy skończyłam szkołę – mówi o wywiadzie Beata Pawlikowska.
Link do wideo zapowiedzi wywiadu: https://youtu.be/lKAWm7ofFGY
Widzowie dowiedzą się z wywiadu również o tym, co należy zrobić, aby wziąć udział w konkursie, w którym będzie można wygrać książkę „Blondynka na Hawajach” Beaty Pawlikowskiej z autografem autorki.
W rozmowie nie zabraknie odpowiedzi na pytanie, jak inspirować uczniów na lekcjach geografii i zachęcić ich do poznawania świata.
Zapraszamy wszystkich nauczycieli uczących geografii w szkole podstawowej do oglądania rozmowy z Beatą Pawlikowską – dostępnej bezpłatnie już od 9 marca na stronie www.mac.pl/geografia
Co należy zrobić, aby obejrzeć specjalne wydanie wywiadu? Po prostu zapisać w kalendarzu datę 9 marca i odwiedzić w tym dniu stronę www.mac.pl/geografia - tam również zostaną opublikowane informacje o szczegółach konkursu.
Beata Pawlikowska udzieliła specjalnego wywiadu wydawnictwu MAC Edukacja, wydawcy serii podręczników do klas 1-8 szkoły podstawowej, w tym podręcznika do geografii zgodnego z najnowszą podstawą programową. Polskie wydawnictwo od ponad 30 lat wspiera nauczycieli, a także rozwój przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych wydając wysokiej jakości karty pracy, podręczniki, ćwiczenia i materiały edukacyjne, w tym interaktywne zasoby.
Zapraszamy od 9 marca na www.mac.pl/geografia
2020.09.27: Kolejne prezentacje z geografii (dla klasy 2.)
Opublikowane zostały kolejne prezentacje z zakresu podstawowego oraz zakresu rozszerzonego dla klasy 2., opracowane dla uczniów szkół ponadpodstawowych (dla uczniów po szkole podstawowej). W kolejnych miesiącach planuje opracowanie dla zakresu rozszerzonego testów on-line. Zapraszam do korzystania z tych pomocy edukacyjnych.
2020.09.22: Terminarz przygotowań do pisemnej matury z geografii w maju 2021 r.
Zapraszam wszystkich tegorocznych maturzystów do zapoznania się z terminarzem przygotowań do pisemnej matury z geografii. Niestety czasu wcale nie jest dużo (jak co roku), więc warto solidnie zacząć powtórki.
2020.03.22: Lekcje on-line w ramach nauczania zdalnego na YOUTUBE
Na portalu YOUTUBE utworzyłem kanał z lekcjami on-line "Geografia 24". Zamieściłem tam już fimy z lekcjami on-line z działu "Procesy egzogeniczne". W kolejnych dniach (tygodniach) będę sukcesywnie publikował kolejne lekcje z wybranych działów (niestety nie dysponuje specjalistycznym studiem, sprzętem i samo prowadzenie lekcji na siedząco jest dla mnie trudne). Mam nadziję, że to Wam pomoże w edukacji zdalnej.
2019.09.24: Nowa podstrona z zadaniami z arkuszy maturalnych w formie prezentacji (zadania z odpowiedziami)
Nowa podstrona pt. "Arkusze maturalne w formie prezentacji" - znajdująca się w dziale "GEOGRAFIA - ZADANIA" - prezentuje wybrane arkusze maturalne (z zakresu rozszerzonego) z geografii w formie prezentacji (zadania maturalne z odpowiedziami) opracowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną w Warszawie. Zadania z tego zbioru są zgodne z podstawą programową w zakresie rozszerzonym.
2019.09.10: Terminarz przygotowań do pisemnej matury z geografii w maju 2020 r.
Zapraszam wszystkich tegorocznych maturzystów do zapoznania się z terminarzem przygotowań do pisemnej matury z geografii. Niestety czasu wcale nie jest dużo, więc warto solidnie zacząć powtórki.
2018.09.10: Terminarz przygotowań do pisemnej matury z geografii w maju 2019 r.
Zapraszam wszystkich tegorocznych maturzystów do zapoznania się z terminarzem przygotowań do pisemnej matury z geografii. Niestety czasu wcale nie niest dużo, więc warto solidnie zacząć powtórki.
2018.09.07: XVL Olimpiada Geograficzna
Zachęcam wszystkich chętnych do startu w XLV edycji Olimpiady Geograficznej.
Informator XLV Olimpiady Geograficznej do pobrania w pliku PDF.
Tematy prac XLV Olimpiady Geograficznej:
Temat A. Eksploatacja surowców mineralnych i jej przyrodnicze skutki w wybranej gminie
Temat B. Porównanie dwóch sąsiadujących ze sobą obszarów – fragmentów jednostek fizycznogeograficznych
Temat C. Sieć transportowa i zróżnicowanie dostępności komunikacyjnej w wybranej gminie
Temat D. Projekt jednodniowej wycieczki geobotanicznej
Terminarz zawodów
Zawody I stopnia - szkolne
czerwiec 2018 r. – rozpoczęcie przygotowywania prac I etapu;
do 30 września 2018r. – przesłanie przez Komisje Szkolne do Komitetów Okręgowych listy uczniów biorących udział w zawodach I stopnia Olimpiady;
do 31 października 2018 r. – wykonanie przez zawodników prac konkursowych i przekazanie ich Komisjom Szkolnym;
do 15 listopada 2018 r. – ogłoszenie wyników zawodów I stopnia przez Komisje Szkolne oraz dostarczenie do Komitetu Okręgowego prac (w formie papierowej i elektronicznej) uczniów zakwalifikowanych do zawodów II stopnia wraz wypełnionymi Kartami Oceny Pracy, protokołem zbiorczym I etapu oraz zgodami na przewarzanie danych osobowych (decyduje data wpłynięcia pracy do Komitetu). Protokół zbiorczy należy również przesłać w wersji elektronicznej na adres właściwego komitetu okręgowego. Wzór zgody na przetwarzanie danych osobowych zostanie umieszczony na stronie internetowej wraz z Kartami Oceny Pracy.
Zawody II stopnia - okręgowe
do 20 grudnia 2018 r. – Komitety Okręgowe dokonują weryfikacji oceny prac uczniów zakwalifikowanych do zawodów II stopnia oraz ustalają listę osób dopuszczonych do części pisemnej zawodów. Listę uczniów zakwalifikowanych do części pisemnej oraz informację o miejscu i terminie przeprowadzenia części pisemnej i ustnej zawodów II stopnia, Komitety Okręgowe zamieszczają na własnych stronach internetowych lub stronie internetowej Komitetu Głównego;
w ciągu 5 dni roboczych od ogłoszenia wyników na stronie internetowej – uczniowie mogą składać ewentualne odwołania od decyzji Komitetów Okręgowych;
do 5 stycznia 2019 r. – Komitety Okręgowe rozpatrują ewentualne odwołania od decyzji o dopuszczeniu do części pisemnej zawodów II stopnia i publikują ostateczną listę zakwalifikowanych osób;
8–10 lutego 2019 r. – część pisemna (9 lutego) i ustna (10 lutego) zawodów II stopnia.
Zawody III stopnia - finałowe
luty–marzec 2019 r. – Komitet Główny weryfikuje prace pisemne zawodów II stopnia i na zebraniu plenarnym kwalifikuje uczniów do zawodów III stopnia Olimpiady Geograficznej;
do 15 marca 2019 r. – Komitet Główny ogłasza na stronie internetowej www.olimpiadageograficzna.edu.pl oficjalne wyniki zawodów II stopnia i listę uczniów dopuszczonych do zawodów III stopnia;
w ciągu 5 dni roboczych od ogłoszenia wyników na stronie internetowej mogą być składane do Komitetu Głównego ewentualne odwołania od decyzji o dopuszczeniu do zawodów III stopnia;
11–14 kwietnia 2019 r. – zawody finałowe XLV Olimpiady Geograficznej w Kołobrzegu.
Obóz szkoleniowo-kwalifikacyjny
31 maja-2 czerwca 2019 r. – obóz szkoleniowo-kwalifikacyjny dla potencjalnych uczestników Międzynarodowej Olimpiady Geograficznej.
Zawody międzynarodowe
czerwiec/lipiec 2019 r. – VI Bałtycka Olimpiada Geograficzna;
sierpień 2019 r. – XVI Międzynarodowa Olimpiada Geograficzna w Hong Kongu.